Project

General

Profile

Metadane okładki

Znalezioną w Internecie grafikę z domeny publicznej (ewentualnie na licencji CC 0) o minimalnym rozmiarze 915x1270 można dodać jako okładkę książki na dwa sposoby — dodać bezpośrednio do wybranej książki lub dodać do repozytorium okładek.
W przypadku plików pochodzących z Wiki Commons lub Flickra lepiej jest najpierw dodać je do repozytorium, a dopiero następnie po sprawdzeniu, czy wszystkie dane pobrały się prawidłowo, dodać do książki.
W przypadku plików pochodzących z cyfrowe.mnw.art.pl/ można dodać bezpośrednio do książki.

Prawidłowy opis grafiki

Prawidłowy opis grafiki powinien zawierać: imię i nazwisko autorki/a, daty życia podane w nawiasie, tytuł dzieła.
Ponadto w formularzu powinny znajdować się informacje o prawach autorskich, link do licencji lub artykułu w Wikipedii nt. domeny publicznej, link do źródła, z którego pobrany jest plik.
Jeśli plik zawiera tylko fragment obrazu / zdjęcia, to przy tytule powinna znaleźć się adnotacja: (fragment).

Sposób I: Dodawanie okładki do repozytorium

Aby dodać grafikę do repozytorium należy skopiować adres url grafiki z wiki commons (np.https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gela_Szeksztajn_-_Portret_ch%C5%82opca_w_okularach.jpg). Ten url należy wkleić w pierwszą rubrykę formularza, ułatwiającego dodawanie grafiki. Formularz otwiera się po kliknięciu guzika Dodaj nowy w repozytorium okładek
Następnie należy nacisnąć guzik 'Pobierz z WikiCommons, MNW lub Flickra". To spowoduje pobranie DANYCH z platformy.
Następnie należy sprawdzić, czy rubryki są prawidłowo wypełnione i ew. ręcznie poprawić formularz opisujący pobierany obrazek. Po przejrzeniu danych należy kliknąć guzik "Dodaj obrazek", co spowoduje pobranie PLIKU GRAFICZNEGO.

Po dodaniu okładki do repozytorium wygenerowane zostaną odpowiednie metadane:

 • adres zasobu:
  <dc:relation.coverImage.url xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">http://redakcja.wolnelektury.pl/media/dynamic/cover/image/1.jpg</dc:relation.coverImage.url>
 • informacja o autorze zdjęcia i licencji:
  <dc:relation.coverImage.attribution xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">fotologic@Flickr, CC BY 2.0</dc:relation.coverImage.attribution>
 • źródło zasobu:
  <dc:relation.coverImage.source xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">http://redakcja.wolnelektury.pl/cover/image/1</dc:relation.coverImage.source>

Aby je wkleić do metadanych książki, należy skopiować url nowo dodanej okładki (np. https://redakcja.wolnelektury.pl/cover/image/6792), przejść na stronę książki na platformie redakcyjnej (np. https://redakcja.wolnelektury.pl/documents/book/wojdowski-chleb-rzucony-umarlym/) i wkleić ten url pod okładką. Po zatwierdzeniu działania, okładka powinna się załadować do okienka podglądu. Aby stała się widoczna dla użytkowników, należy książkę ponownie opublikować.

Sposób II: Dodawanie okładki bezpośrednio do książki

Ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Korzystamy wyłącznie z grafik z domeny publicznej (w wyszukiwarce Muzeum można zaznaczyć taką opcję).

Link do obrazu (np. https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/katalog/508077) należy wkleić w pole pod okładką na stronie książki na platformie redakcyjnej (np. https://redakcja.wolnelektury.pl/documents/book/grabinski-niesamowita-opowiesc/).

Zwróć uwagę na to, czy grafika obejmuje też ramę obrazu. Jeśli tak, obraz można wykadrować, przechodząc do repozytorium obrazków i przycinając z każdej strony np. o 50.
Po dopasowaniu obrazu, jeśli jest gotowa do publikacji, należy książkę opublikować, korzystając z odpowiedniego przycisku na stronie książki na platformie redakcyjnej.

Możliwe problemy

Okładka nie pobrała się, ponieważ jest zbyt mała — grafika z Wiki, czy MNW jest mniejsza niż wymagany minimalny rozmiar 915x1270. Należy znaleźć inną grafikę.
Okładka nie pobrała się, ponieważ już znajduje się w repozytorium — należy sprawdzić na stronie Obrazka, czy jest już użyty w jakiejś innej książce, jeśli nie, można go wykorzystać.
Okładka "nie dodaje się" do książki — prawdopodobnie ebook nie jest oznaczony jako 'Gotowy do publikacji".

Okładki niestandardowe

Można ręcznie ustawić kolor grzbietu okładki i pozycję boksu, dodając do metadanych pola:

<coverBarColor>#000</coverBarColor>
<coverBoxPosition>none</coverBoxPosition>

coverBarColor przyjmuje kolor w heksadecymalnym zapisie RGB (np. #000 lub #000000 to czarny, #fff lub #ffffff to biały). coverBoxPosition przyjmuje wartości: none, top, middle lub bottom.

Dodatkowe logotypy

Można wstawić na okładkę dodatkowe logotypy, dodając pola:

<coverLogoUrl>https://wolnelektury.pl/media/....png</coverLogoUrl>

URL może być dowolnym adresem wskazującym bezpośrednio link graficzny. Najprostszym sposobem dodania nowego logotypu jest dodanie go w sekcji „załączniki” na WL.

Logotyp powinien być:

 • raczej jasny, najlepiej monochromatyczny biały, na przezroczystym tle,
 • proporcje nie szersze niż ok. 3:1,
 • brak pustego miejsca po bokach.